Un Kurdu (T. molitor)
 Beyaz Kurt ( E. albidus)
 Mikro Kurt (P. redivivus)
 Meyve Sineği (D. spp.)
 Fasulye Böceği (C. spp)
 

 SANAL MAĞAZA

 

 İLETİŞİM

BEYAZ KURT (Enchytraeus albidus)

İstediğiniz resmin üzerine tıklayarak orjinal boyutta izleyebilirsiniz.

Beyaz kurtlar, halkalı yuvarlak solucanlar olup toprak solucanları ile yakın akrabadırlar. Pek çok akrabası gibi beyaz kurtlarında tanımlanıp, isimlendirilmesi 1800’lerin ortalarında atağa kalkan bilimsel keşifler zamanında yapılmıştır. "Enchytraeus albidus Henle, 1837 (ref. ID; 1257, 1928)”

Alem: Animalia
Şube: Annelida
Sınıf: Oligochaeta
Takım: Haplotaxida
Familya: Enchytraeidae

Oligochaeta, toprak solucanları gibi diğer solucan familyalarını da kapsayan bir sınıftır. Bu sınıfın üyeleri yaşadıkları toprak veya çamur içinde hareket etmelerini sağlayan kısa tüy ve kıllara sahiptir. Annelida şubesinde birkaç tane tatlı suda yaşayan solucan olmasına rağmen geri kalan türler karada yaşayan solucanlardır. Bu solucanların pek çoğu açık renklere sahiptir ve beyaz solucanlar olarak isimlendirilmişlerdir. Bunun yanında pembeden kırmızıya, kahverengiden siyaha kadar değişen renklerde türlerde görmek mümkündür.

Beyaz kurtlar pek çok kriter yönünden ilgi çekici canlı yemlerdir. Başta balıklar olmak üzere pek çok amfibyum ( semenderler, kurbağalar) ve bazı kuş türleri ( bülbüller) için de kullanılabilecek ideal canlı yemlerdir.

Beyaz kurtlar ilginç olarak tatlı su içinde birkaç gün, tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıklar için cezbetmekte ve en iştahsız balık bile beyaz kurtlara hayır diyememektedir.

Buna rağmen beyaz kurtların ülkemizde yaygınlaşamamasının nedeni, bu canlıların üremek için serin ortamlara ihtiyaç duymasıdır. Ülkemizde 12 ay beyaz kurt üretiminin gerekli soğutucu ekipman olmadan yapılmaması hemen hemen imkansızdır.

Beyaz kurtlar optimum olarak 16-18 C arasında ürer. 2 C derecenin altında üreme durur ve 24 C derece ve üzerindeki değerlerde ise kısa sürede ölürler. İşte bu sebepten ötürü özellikle yaz aylarında ülkemizde gerekli soğutucu tertibat olmadan beyaz kurt üretmek oldukça zordur.

Beyaz kurtlar yakın akrabaları toprak solucanları gibi hermafrodit canlılardır. Her birey erkek ve dişi üreme organlarını vücudunda taşır. Ancak kendi kendilerini dölleyemezler. Üreyebilmek için mutlaka çiftleşmeye ihtiyaçları vardır. Çiftleşme esnasında her bir beyaz kurt partnerini döller ve her ikisi birden yumurta bırakırlar.

Yumurtalar kokon adı verilen bir yapı içinde bırakılır. Kokonlar saydam ve gözle görülmesi zor küçük yapılardır. Her bir kokon ortalama 10-25 yumurta içerir. Kokondaki yumurta sayısı beslenme gibi çevre faktörlerinden ve ebeveynin yaşından etkilenir.

Gözlemlerimize göre yaşlı kültürler, olgun kültürlere nazaran daha az üreme kabiliyetine sahipler. Çünkü yaşlı kültürlerde birey sayısı fazladır ve dolayısı ile kirlenmede bu oranda yüksektir. Buda üreme üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Beyaz kurtların ömürleri ortalama olarak 2 ay kadardır. Bir beyaz kurt günde ortalama 20 yumurta, hayatı boyunca ise ortalama 750-1000 kadar yumurta bırakır.

Beyaz kurt üretimi için öncelikle kaliteli ve steril edilmiş bir yataklık malzemesine ihtiyacınız vardır. Çünkü steril edilmemiş malzemelerde çok çabuk küf, mantar, akar ve daha pek çok  istenmeyen canlı üreme fırsatı bulur. Bu tip enfestasyonlar beyaz kurt kültürünüzün hızlı bir şekilde çökmesine sebep olur. Sterilizasyon işleminin evde uygulaması bir takım ekipmanlar gerektiği için oldukça zahmetlidir. Tavsiyemiz bu işi için üretilmiş ve steril edilmiş hazır karışımlardan kullanmanızdır.

Eğer hazır karışımlar kullanmak yerine yataklık malzemesini kendiniz seçmeye karar verirseniz toprakta herhangi bir katkı maddesinin olmadığından emin olun. Bahçe toprakları genellikle gübreler, bir takım bitki gelişimini hızlandırıcılar ve yabani ot tohumlarını elimine edici bir takım kimyasallar ile işlem görmüştür. Bu katkıların hemen hepsi beyaz kurtlar için zararlıdır. Diğer bir ifade ile bu kimyasal maddeler bitkiler için ne kadar iyiyse, kurtlar için de o kadar kötüdür.

Pek çok solucan türü gibi beyaz kurtlarda optimum olarak alkali pH’ya sahip topraklarda iyi gelişim gösterirler. pH asit karaktere doğru kaymaya başlayınca üreme ve gelişme bundan olumsuz etkilenir. Aşırı asidik topraklarda beyaz kurtlar kendilerini topraktan atmak istercesine üretim kabının etrafına tırmanırlar. Kullanacağınız toprağın pH’sını kendiniz ayarlamak isterseniz hazır pH yükselticileri kullanabilir veya toprağa bir miktar kireç ekleyebilirsiniz.

Pek çok bahçe toprağının ana maddesini torf oluşturmaktadır. Torf, kimyasal karakter bakımından asit pH’ya sahiptir ve kurtlarınız için uygun değildir. Ancak aynı zamanda fiziksel özellikleri bakımından torf beyaz kurtlar için iyi bir yataklık malzemesidir. Eğer torf kullanacaksanız sahip olduğu asit pH'yı alkali hale getirmeniz gerekmektedir.

Kimi kaynaklar yataklık malzemesi olarak yanmış at ve sığır gübresinin de kullanılabileceğini yazmaktadır. Ancak gübrenin gerek kullanım zorluğu, gerekse hijyen ile ilgili kafada bıraktığı bir takım soru işaretleri yüzünden kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Bütün solucanlar gibi beyaz kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak içinde hareket edebilmek için derilerinden mukus adı verilen kaygan bir madde salgılarlar. Bu madde beyaz kurdun toprak içinde kayarak ilerlemesini sağlar. Eğer toprak kuru olursa salgılanan bu mukus hızla kurur ve beyaz kurdun kurumasına dolayısıyla ölmesine sebep olur. Bu yüzden toprağın devamlı nemli kalmasına dikkat edilmelidir.

Toprağın aşırı nemli yani ıslak olması da iyi değildir. Aşırı ıslak toprak kurtların boğulmasına neden olur. Avucunuza bir miktar toprak alın ve sıkın. Bu durumda parmaklarınızın arasından hiçbir şekilde su damlamaması gerekir. Daha sonra avucunuzu açın ve toprağa bakın. Eğer toprak avucunuzun şeklini almışsa ve bu şeklini koruyorsa nem miktarı ideal demektir. Eğer elinizi sıktığınızda elinizden su süzülüyorsa toprak fazla ıslak, elinizi açtığınızda şeklini koruyamıyor ve dağılıyorsa toprak fazla kuru demektir. Bu şekilde pratik olarak toprağın nem oranını kontrol edebilirsiniz.

Beyaz kurtlar topraktaki pH değişimlerine diğer solucanlara göre nispeten daha dayanıklıdırlar. Beyaz kurtlar mümkün olduğunca yumuşak yapıdaki toprağı sevmektedirler. Kullanılan toprakta aşırı miktarda kil bulunması iyi değildir. Bu toprağın sertleşmesine neden olur. Çürümüş yaprak parçaları, humus ve torf gibi maddeler toprağı yumuşak tutarlar ve beyaz kurtlar için ideal ortamı hazırlarlar.

Yataklık malzemesi olarak kullanılacak toprağı üretim kabının tabanına 2 cm.den az olmayacak şekilde seriniz. İdeal olanı 5-7 cm. kadar toprak kullanmaktır. Derin toprakta kuruma daha geç gerçekleşir ve ortamın daha stabil olmasını sağlar. Ayrıca üretim yapacağınız kabı seçerken kabın opak ve kapaklı olmasına dikkat edin. Kapak nemi içeride, kültürünüzü ziyaret etmek isteyen yabancı canlıları ise dışarıda tutar. Beyaz kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler. Işık geçirmeyen opak bir kap seçerseniz istedikleri uygun ortamı sağlamış olursunuz.

Ventilasyonu sağlamak için üretim kabının kapağına mutlaka hava delikleri açılması gereklidir. Çünkü beyaz kurtlar da pek çok canlı gibi hayatlarını devam ettirebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijenin yeterli olmadığı ortamlarda kurtlar üretim kabının kenarlarına tırmanarak dışarı çıkma isteği gösterirler.

Beyaz kurtlar pek çok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates, süt ile ıslatılmış bir dilim ekmek, süt ile ıslatılmış kuru kedi-köpek mamaları, balık yemleri, sebze-meyve artıkları, tahıllar, çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Bunların yanında profesyonel olarak hazırlanmış beyaz kurt mamalarını da tercih edebilirsiniz.

Beyaz kurtlar toprağın altında beslenmeyi tercih eden canlılardır. Eğer besini toprağın yüzeyine koyacak olursanız, besini sadece altta kalan toprağa bakan yüzeyinden tüketeceklerdir. Eğer besinin üzerini toprakla örterseniz besini bütün yüzeylerinden tüketeceklerdir. Bu uygulama besinin bozulmadan hızlı bir şekilde tüketilmesine olanak sağlar. Besinin üzerini toprak ile örtmek yerine bir cam parçası ile de kapatabilirsiniz. Bu durumda beslenen beyaz kurtları net bir şekilde görür ve gerekiyorsa toplayabilirsiniz.

Beyaz kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz topraktan nem absorbe edip yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

Beyaz kurtları nasıl toplayabilirim?

Yukarıda da değindiğimiz gibi toprağın yüzeyine koyduğunuz besinin üzerini bir cam parçası ile kapatırsanız bir süre sonra yüzlerce beyaz kurt besinin çevresinde bir toplandığını ve bir topak oluşturduklarını görürsünüz.. Hızlı bir şekilde camı kaldırıp altından bu kurt topağını alıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tecrübelerimiz en kolay, zararsız ve pratik yöntemin bu olduğunu göstermektedir.
 

Ayrıca denemediğimiz ancak kaynaklarda gördüğümüz bir diğer yöntemde kültürün ısıtılması ve sıcağı sevmeyen beyaz kurtların toprağın yüzeyine çıkması esasıdır. Kültür alttan ısıtılırsa beyaz kurtların yüzeyde toplanacakları bildirilmektedir. Kültürü ısıtmak için herhangi bir lambanın sıcaklığından yararlanılabileceğinden bahsedilmektedir.

Kurtları topladıktan sonra direkt olarak evcil hayvanlarınıza verebileceğiniz gibi temizleyip daha sonrada verebilirsiniz.. Genellikle toplamış olduğunuz beyaz kurt topakları bir miktar toprağı da beraberlerinde taşırlar. Bunun evcil hayvanlarınız için bir zararı yoktur. Ancak yinede temizlemek isterseniz beyaz kurt topağını soğuk su dolu bir kaba koyup karıştırınız ve bir süre bekleyiniz. Kurtların tabanda bir köşede temiz bir şekilde toplandığını göreceksiniz. Üstteki suyu atıp bu işlemi birkaç kez yaparsanız tertemiz kurtlar elde edebilirsiniz.

Balıklarınızı ve diğer canlılarınızı sadece beyaz kurt ile beslemenizi önermiyoruz. Bu tarz bir besleme şekli evcil hayvanlarınızda obesite ve üreme problemleri gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple beyaz kurt ile besleme diğer besin maddeleri ile dönüşümlü olarak yapılmalıdır.

Ayrıca devamlı olarak beyaz kurt gibi yumuşak, fiber oranı düşük besinler ile besleme evcil hayvanlarınızda başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim problemine neden olabilir. Bu yüzden diyet mutlaka fiber içeren yemler ile desteklenmelidir.

Merak ettiğiniz her türlü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.